„Небе за земята“ – антология на българска християнска лирика

„Небе за земята“ – антология на българска християнска лирика

2467 749806755 56c5948be7749 555x710Излезе от печат новата книга на издателство „Омофор“ „Небе за земята“ – антология на българска християнска лирика , подготвяна от няколко години и обединяваща повече от 60 автори.

  • Брой на страници: 212
  • Корици: меки
  • Език: български
  • Цена: 12
  • Размери: 14×21
  • ISBN: 9789542972471

Съставител е доц. д-р Калин Михайлов, литературовед, есеист и поет, преподавател по история на западноевропейската литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Личността на Иисус Христос, такава, каквато ни се разкрива в Евангелията и начеващата с тях християнска традиция, е фокусът, който събира разнопосочните търсения на творците в антологичния сборник. Когато Личността на Христос е в центъра на едно начинание, тогава се оказва, че тя обединява по чуден начин хора, които нерядко се разполагат от противоположните страни на разнообразни разделителни линии: поети, пишещи в традиционна форма и такива, които предпочитат по-модерното изразяване (или ползват и двете); духовници и миряни; християни, принадлежащи към различни вероизповедания; автори, които минават за по-леви и други, които минават за по-десни; поети и поетеси. За нашата антология е важно, че среща в единно пространство класици с по-съвременни творци. Така диалогът между „стари” и „млади” в българската поезия продължава на територия, където естетическият критерий не е единствено меродавният; където сътвореното от всички, по-стари или по-млади, отишли си от този свят или все още пребиваващи в него, е посветено на Единствения, Който е отвъд обичайните човешките разграничения, предразсъдъци и отсъждания. Стремежът на редакционния екип е бил да представим на читателя предимно автори, които не излизат за пръв път на поетическото поприще, а вече са се подвизавали повече или по-малко на него. И още едно важно уточнение: желанието ни беше на страниците на това издание да се появят максимален брой автори, които бихме могли да наречем „християнски поети”, т.е. поети с цялостно християнско светоусещане. Въпреки това читателят ще срещне и стихотворения на творци, при които подобен тип лирика се явява епизодично. Кой знае – може както при А. А. Милн, създателя на „Мечо Пух”, след време тъкмо то, спорадичното и „маргиналното” в творчеството им, да се окаже най-съществената част от него.

Из предговора на антологията

За книгата Точно там, където науката спира, продължава поезията. Тя не замества науката и нейните плодове. Поезията просто е най-древният и най-мощен инструмент за изследване на човешките дълбини и тайните на всемира. Поезията е езикът на вярата. Всъщност всяко истинско стихотворение е молитва.

Познавам таланта на повечето мъртви и живи поети, събрали споделените си молитви в тази книга. Те вече са достигнали до Бога, а вярвам, че сега ще достигнат и до читателите. Не само до тези, които са приели вярата за своя светлина, но и до всеки умен и буден читател. Всяко от тези стихотворения е детска рисунка на Бога.

Цанков Лалев

За поръчки: Фондация Покров Богородичен, Бул. Черни връх 68, София 1470, тел. (02) 9871655, моб. 0886 149 991, Ивайло Недков

Поръчка онлайн >>>

+359 2 9871655 omophor@gmail.com
В работни дни
от 10.00 до 18.00 ч.